Astygmatyzm, czyli niezborność – czym jest i jak go leczyć?

Endometrioza – co należy o niej wiedzieć
Endometrioza – co należy o niej wiedzieć?
Kwiecień 25, 2019
Jak znaleźć sprawdzonego dietetyka?
Lipiec 28, 2020
Pokaż wszystkie

Astygmatyzm do dość powszechnie występująca choroba oczu, jednak nie każdy z nas wie, na czym dokładnie polega. Jeśli wada jest wystarczająca duża, to może stanowić ogromny problem w normalnym, codziennym funkcjonowaniu. Jak ją rozpoznać, czym się charakteryzuje i przede wszystkim, jak ją leczyć? Tego dowiecie się z poniższego artykułu.

Co to astygmatyzm?

Może Cię to zdziwić, ale z cała pewnością posiadasz astygmatyzm. Jest to tak zwany astygmatyzm fizjologiczny, który nie przekracza 0,5 dioptrii. Nie musisz się jednak martwić, nie wymaga on żadnej korekty, ponieważ nasz mózg doskonale sobie  z tym radzi, dokonując odpowiednich korekt. Czym jednak jest ten osławiony astygmatyzm nazywany również niezbornością? To schorzenie, które objawia się zmianą kształtu rogówki. W optymalnych warunkach przypomina ona swoim kształtem kulę, dzięki czemu światło skupia się na siatkówce. W przypadku astygmatyzmu dochodzi do wydłużenia rogówki, a tym samym złego ogniskowania. Będziemy tego doświadczać zarówno podczas obserwacji obiektów bliskich i dalekich.

Jakie są objawy astygmatyzmu?

Powyższe wyjaśnienie jest oczywiście czysto fizyczne. Jak możemy więc rozpoznać astygmatyzm u siebie zanim wybierzemy się do lekarza. Jest kilka symptomów, o których warto wspomnieć. Może to być oczywiście obraz, który jest ciągle zamglony. Prowadzi to do znacznie częstszego mrugania i pocierania oczu, co nie przynosi oczekiwanych rezultatów. Astygmatycy bardzo często przekrzywiają głowę na bok, ponieważ tylko wtedy widzą prawidłową. Mogą oni również widzieć linie proste jako krzywe, a punkty jako okręgi. To wszystko może prowadzić do bólów głowy, szczególnie w obrębie czoła.

Najważniejsze przyczyny astygmatyzmu

Bardzo często przyczyną astygmatyzmu jest po prostu genetyka. Możemy tę wadę odziedziczyć. Jeśli więc widzimy tego typu problemu u siebie, to warto spytać, czy w naszej rodzinie nie występował astygmatyzm. Innymi przyczynami mogą być urazy mechaniczne prowadzące do powstania blizn, a także niektóre choroby i infekcje.

W jaki sposób możemy leczyć astygmatyzm?

Leczenie astygmatyzmu odbywa się przede wszystkim poprzez dobranie odpowiednich szkieł cylindrycznych, które będą w stanie skorygować naszą wadę. Mają one dwa przekroje. W pierwszym korygowana jest wada podstawowa, czyli nadwzroczność lub krótkowzroczność. W drugim natomiast niwelowany jest astygmatyzm. Takie szkła są oczywiście większe, cięższe i droższe, jednak są one konieczne, by móc funkcjonować w sposób prawidłowy. Można dopłacić dodatkowo za zmniejszenie grubości szkieł.

Warto pamiętać również o tym, że istnieją soczewki kontaktowe z cylindrami. Za ich pomocą możemy również skorygować astygmatyzm. Ich dolna część jest nieco grubsza.

Możemy się ponadto również zdecydować na operację, czyli korekcję laserową wzroku. Możliwej jest wtedy usunięcie wszystkich wad podczas jednego zabiegu.

Oceń artykuł
[Total: 0 Average: 0]

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania strony, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Zgadzam się