Bakteryjne zapalenie pochwy

co jeść by mieć ochotę na seks
Jak pobudzić swoje libido i zwiększyć ochotę na seks
Maj 21, 2017
chlamydia
Chlamydia
Maj 23, 2017
bakteryjne zapalenie pochwy

Bakteryjne zapalenie pochwy – przyczyny, objawy, leczenie

Nieprzyjemne upławy mogą być przyczyną różnych kobiecych dolegliwości. Jedną z nich jest bakteryjne zapalenie pochwy. Niepokojących objawów nie należy lekceważyć, bo może to zwiększyć ryzyko występowania innych przypadłości w obrębie narządów rodnych.

Bakteryjne zapalenie pochwy to choroba, która nie jest przenoszona drogą płciową. Jej przyczyn może być wiele. Najczęściej należą do nich częste zmiany seksualnych partnerów, seks bez zabezpieczeń, niedobór witaminy D3, a także niewłaściwe dbanie o higienę miejsc intymnych. Bywa jednak i tak, że powodem waginozy – bo tak ta choroba jest również nazywana – są silne detergenty, stosowane przy praniu bielizny.

Tym, co od razu powinno zaniepokoić każdą kobietę, jest łatwo wyczuwalny, nieprzyjemny zapach z pochwy. To znak, że warto udać się na wizytę kontrolną do ginekologa.

Bakteryjne zapalenie pochwy – objawy

W pochwie bytuje mnóstwo bakterii. Czasami dochodzi do zaburzenia ich równowagi. Wówczas tworzy się stan zapalny i pojawiają się upławy – wydzielina z pochwy ma rybią woń, a poziom pH jest powyżej 4,5.

Kobiety, które zauważą u siebie te niepokojące objawy, jak najszybciej powinny się skonsultować z ginekologiem. Jego diagnoza jest bowiem poparta nie tylko wywiadem medycznym, ale i badaniem na fotelu ginekologicznym. Lekarz może wówczas pobrać próbki do dalszych, bardziej szczegółowych analiz.

Bakteryjne zapalenie pochwy – leki

Niejednokrotnie pacjentki, które cierpią na bakteryjne zapalenie pochwy, leki bez recepty stosują na początku kuracji. To leki przeciwgrzybiczne. Dopiero po tym, jak ich działanie nie jest wystarczające, udają się do lekarza, który przepisuje dużo mocniejsze środki.

Leczenie bakteryjnego zapalenia pochwy wymaga zastosowania antybiotyków oraz leków miejscowych. Co istotne, leki na bakteryjne zapalenie pochwy mogą być aplikowane doustnie lub dopochwowo.

O tym, jak długo kobieta powinna stosować terapię, decyduje lekarz. Jednak zazwyczaj najważniejszy etap leczenia (stosowanie przepisanych tabletek, żeli czy kremów) trwa około 5-7 dni.

Jak się skutecznie (wy)leczyć bakteryjne zapalenie pochwy?

W okresie leczenia bakteryjnego zapalenia pochwy, dobrze jest, jeśli kobieta nie uprawia seksu. A w związku z tym, że przyjmuje ona wówczas różne leki, alkoholowa wstrzemięźliwość również jest tu jak najbardziej wskazana.

Specjaliści podkreślają: bakteryjne zapalenie pochwy da się z reguły szybko wyleczyć. Tyle, że do końca terapii należy skrupulatnie stosować się do zaleceń lekarzy. Zbyt szybko przerwane leczenie może bowiem doprowadzić do nawrotu choroby.

Chcąc zminimalizować takie ryzyko, kobiety powinny unikać częstej zmiany partnerów oraz uprawiać seks z zabezpieczeniem (prezerwatywa). Ponadto, warto zminimalizować korzystanie z jacuzzi oraz z wanien z hydromasażem. Przyczyniają się one bowiem do podrażnień pochwy.

Oceń artykuł
[Total: 0 Average: 0]

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies (ciasteczek), zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Ok