Co to jest proteza szkieletowa

Co można zrobić, by poprawić swoją potencję?
Lipiec 6, 2018
zdrowa żywność
Zdrowa żywność
Sierpień 3, 2018
Pokaż wszystkie
protezy_szkieletowe

Proteza zębowa jest tworzywem obcym wzbogacającym stracone tkanki w jamie oralnej. Odtwarza ona uszkodzone części zębów, utracone zęby i ograniczone funkcje jamy ustnej(żucie, mowa), podnosi estetykę pacjenta zarazem rehabilitując jego układ spożywania.

Wszelki choćby najdrobniejszy brak zęba postępować może do:

  • przechylania się bądź przesuwania zębów sąsiednich
  • poruszania się zębów przeciwstawnych
  • nienaturalnego starcia oraz rozkołysania zębów resztkowych
  • schorzeń w stawach skroniowo-żuchwowych
  • W związku z tym należy jak najszybciej korygować niedobory stomatologiczne. W relacji od warunków w jamie ustnej przygotowuje się rozmaite uzupełnienia protetyczne.

Odróżniamy:

  • protezy trwałe – wkłady, korony oraz mosty protetyczne, jakie są utwierdzone stale na zębach własnych pacjenta
  • protezy ruchome – protezy osiedlające powierzchowne oraz pełne, protezy nakładkowe oraz szkieletowe, jakie są wyciągane z jamy ustnej przez pacjenta.

Protezy szkieletowe to protezy korygujące częściowe ubytki w uzębieniu, jakie z rozmaitych podstaw nie zalicza się pod uzupełnienia mostami. Są to protezy metalowo-akrylowe. Ponadto szkielet metaliczny, który zakłada lekarz dentysta wyposażony jest w wypustki metaliczne opierające się na płaszczyznach żujących zębów pacjenta co wywołuje prawidłowy sposób przekazywania sił zgryzowych na błonę śluzową oraz kości wyrostka zębodołowego, tzn. poprzez zęby a nie gniotąc błonę śluzową oraz prowadząc do osiadania protezy- negatywne zjawisko.

Czynnikami wspierającymi protezy szkieletowe są metalowe klamry. Są one aktywne co służy łatwiejszemu zachowaniu się na zębach, nie powodując wypadania podczas pożywienia. Są one mało kosmetyczne jednak aktualnie można je zamienić dokładnymi elementami łączącymi jak zamki, zasuwy. Wymagane jest wówczas okoronowanie swoich zębów pacjenta co zapewnia niezwykle korzystny wynik kosmetyczny, większy komfort używania jednak poprawia wydatki wykonania czynności protetycznej.

W wypadku pacjentów z paradentozą tworzy się szynoprotezy. Są to protezy szkieletowe równocześnie stabilizujące rozkołysane zęby.

W wypadku straty zęba własnego dopuszczalne jest dostawienie brakującego zęba do protezy co zapewnia dalsze jej wykorzystywanie. Do używania protez szkieletowych nie ma przeciwwskazań. Jest to najdoskonalsze uzupełnienie protetyczne pośród protez ruchomych. Protezy szkieletowe są wytrzymałe, nie niszczą się oraz nie pękają, metal gwarantuje znacznie większą wytrzymałość przy znacznie mniejszych rozmiarach.

Przed zastosowaniem protezy szkieletowej należy wyeliminować kamień oraz osad nazębny i wyleczyć próchnicę.

Artykuł powstał we wsółpracy z http://www.leszno-protetyka.pl

Oceń artykuł
[Total: 1 Average: 3]

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania strony, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Zgadzam się