Endometrioza – co należy o niej wiedzieć?

Srebro koloidalne – kiedy się je stosuje?
Luty 19, 2019
Astygmatyzm, czyli niezborność – czym jest i jak go leczyć?
Czerwiec 20, 2019
Pokaż wszystkie
Endometrioza – co należy o niej wiedzieć

Endometrioza to schorzenie, na które choruje nawet 15% kobiet. Jej objawem są m. in. silny ból podczas menstruacji i współżycia.

Czym jest endometrioza?

Endometrioza jest chorobą kobiecych narządów rodnych – komórki błony śluzowej charakterystyczne macicy są obecne poza tym narządem. Najczęściej lokalizują się w jajnikach i jamie otrzewnej, a także w szyjce macicy, pochwie i pęcherzu moczowym. Zmiany w śluzówce prowadzą do powstawania licznych guzków, torbieli, zrostów i blizn. Towarzyszy im także przewlekła reakcja zapalna. Przyczyny choroby nie zostały dotychczas poznane.

Szacuje się, że na endometriozę choruje około 15% kobiet w wieku rozrodczym. Odsetek ten stale rośnie. Skuteczność terapii oraz szansa na zajście w ciążę zależy od wczesnego rozpoznania choroby. Niestety wiele kobiet trafia do lekarza zbyt późno. Czasem też ich problem bywa bagatelizowany. Istotne jest zatem uświadamianie społeczeństwa. Duży udział ma w tym portal HelloZdrowie. Można tu znaleźć dużo wartościowych informacji na temat endometriozy. Co ważne, wiedzą dzielą się nie tylko lekarze, ale także kobiety, których ten problem dotyczy.

Objawy endometriozy to nie tylko ból

Endometrioza rozwija się powoli i przez długi czas może nie dawać żadnych objawów. Najczęściej zgłaszaną dolegliwością, przez którą kobiety zgłaszają się do lekarza, jest bardzo silny ból w miednicy mniejszej, który towarzyszy miesiączce lub pojawia się podczas współżycia. Mogą zdarzyć się również zaburzenia cyklu.

Kolejnym objawem, który niepokoi kobiety, jest niemożność zajścia w ciążę. Trudności są skutkiem tworzenia się zrostów, torbieli i blizn w narządach rodnych, przez co zaburzone zostaje ich funkcjonowanie. Szacuje się, że aż połowa pacjentek klinik leczenia niepłodności ma zdiagnozowaną endometriozę. Choroba jednak nie wyklucza całkowicie możliwości zostania mamą.

Endometrioza może objawiać się także dolegliwościami związanymi z funkcjonowaniem innych układów, jeżeli znajdują się w nich komórki błony śluzowej macicy. Przy zajęciu układu pokarmowego kobieta może skarżyć się na bóle brzucha, biegunki, zaparcia, krwawienie podczas wypróżniania. Natomiast objawy z układu moczowego to częstomocz, uczucie parcia na mocz i ból podbrzusza. Wiele pacjentek zmaga się także z zaburzeniami nastroju i depresją.

Endometriozę trzeba leczyć

Endometriozę rozpoznaje się na podstawie szczegółowego wywiadu, badania ginekologicznego oraz badania ultrasonograficznego (USG). Jednoznaczne potwierdzenie choroby uzyskuje się podczas laparoskopii i badania histopatologicznego pobranych wycinków. Zdarza się, że kobiety dowiadują się o endometriozie w trakcie cesarskiego cięcia.

Leczenie endometriozy obejmuje terapię farmakologiczną lub zabieg chirurgiczny. Kobieta przez okres około 6 miesięcy przyjmuje doustne środki antykoncepcyjne (estrogenowo-progestagenowe) oraz leki, które hamują wydzielanie hormonów z grupy gonadotropin. Terapia ma na celu złagodzenie dolegliwości, które niejednokrotnie utrudniają pacjentce normalne funkcjonowanie.

W cięższych przypadkach endometriozę leczy się chirurgicznie. Celem zabiegu jest usunięcie ognisk zapalnych (zrostów i torbieli). Dzięki operacji zmniejszają się dolegliwości bólowe, spada ryzyko nawrotu, a zwiększa się szansa na zajście w ciążę. U kobiet z zaawansowaną postacią choroby może być konieczne usunięcie jajników i macicy.

Endometrioza nie wyklucza zajścia w ciążę

Wielu kobietom endometrioza kojarzy się z niemożnością zajścia w ciążę. Prawdą jest, że ta choroba utrudnia zapłodnienie, jednak należy pamiętać, że organizm każdej kobiety reaguje indywidualnie, a diagnoza nie wyklucza całkowicie możliwości zapłodnienia. Rozwiązaniem jest leczenie hormonalne, przyjmowanie środków stymulujących jajeczkowanie oraz zabieg in vitro.

Oceń artykuł
[Total: 0 Average: 0]

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania strony, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Zgadzam się