Probiotyki dla dzieci

zdrowa żywność
Zdrowa żywność
Sierpień 3, 2018
Srebro koloidalne – kiedy się je stosuje?
Luty 19, 2019
Pokaż wszystkie

Każdy rodzic pragnie dla swojego dziecka wszystkiego, co najlepsze. Bombardowani reklamami środków farmaceutycznych często zatracamy wewnętrzne poczucie, intuicyjną wiedzę o tym, czego tak naprawdę nasza pociecha potrzebuje. Ostatnio pojawił się prawdziwy boom na probiotyki, czyli dobre szczepy bakterii – jak to właściwie z nimi jest?

Dziecięce brzuszki – jak to z nimi jest?

Jelita dorosłego człowieka są skolonizowane przez szczepy dobrych bakterii, które działają neutralizująco na szczepy tych złych – tak aby nie doprowadzić do ich namnażania i wywierania szkodliwego wpływu na organizm. Dzieci przychodzą na świat z wyjałowionymi jelitami, jednak nie jest to przesłanka do stosowania probiotyków. Kolonizacja jelit odbywa się niezwykle szybko, zwłaszcza jeśli dziecko jest karmione piersią i przyszło na świat poprzez poród siłami natury. Wtedy naturalne, dobre bakterie matki przechodzą na dziecko. Są także dzieci karmione butelką, które nie mają kontaktu z dobroczynnymi bakteriami matki – w takich przypadkach warto sięgnąć po mleko wzbogacone w probiotyki aby przyspieszyć proces kolonizacji jelit.

Dzieci, antybiotykoterapia a probiotyki

W codziennej diecie starszego dziecka powinny znajdować się produkty naturalnie zawierające probiotyki – jogurty i soki owocowo-warzywne. Zawierają optymalną ilość dobrych bakterii dla zdrowego dziecka. Jednak w sytuacji choroby i antybiotykoterapii należy sięgnąć po cięższą oręż – probiotyki w postaci suplementów diety. Posiadają znacznie więcej dobroczynnych bakterii i nie dopuszczają do wyjałowienia flory bakteryjnej jelit. Wybór probiotyku dla dzieci zawsze powinien być skonsultowany z lekarzem ponieważ te zawierają odmienne szczepy bakterii.

Działanie probiotyków

Probiotyki poza utrzymywaniem równowagi bakteryjnej jelit łagodzą także kolki, zaparcia oraz biegunki. Wpływają pozytywnie na przyswajanie niektórych witamin i minerałów, m.in. wapnia istotnego dla zdrowych kości. Odnotowuje się także minimalizowanie występowania alergii pokarmowych w przypadku stosowania probiotyków. Należy jednak pamiętać aby rozpoczęcie stosowania konsultować z lekarzem, ponieważ stosowane nierozważnie mogą wzajemnie neutralizować swoje działanie nie przynosząc żadnych korzyści. Co prawda nie odnotowuje się skutków ubocznych, jednak warto traktować suplementację probiotykami jako wsparcie podczas infekcji czy antybiotykoterapii, niż jako codzienny element diety.

Oceń artykuł
[Total: 0 Average: 0]

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania strony, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Zgadzam się