Rzeżączka

plastry antykonepcyjne
Plastry antykoncepcyjne
Maj 3, 2017
Tabletki na rzucenie palenia
Tabletki na rzucenie palenia
Maj 6, 2017
rzeżączka

Rzeżączka – przyczyny, objawy, leczenie

Mimo że wiadomo o niej co najmniej od kilku wieków, nadal późno bywa diagnozowana. Rzeżączka, bo o tej chorobie mowa, jest przenoszona drogą płciową. Dotyka zarówno kobiety, jak i mężczyzn.

Nieleczona może skutkować groźnymi, trwałymi powikłaniami. Problem w tym, że często nie wykazuje żadnych, nawet najmniejszych objawów. Plusem jest natomiast to, że tabletki na rzeżączkę są łatwo dostępne.

Rzeżączka – objawy

Rzeżączka jest wywołana bakterią o nazwie „neisseria gonorrhoeae”. To choroba weneryczna, która w literaturze medycznej figuruje również jako tryper. Atakuje głównie układ moczowo-rozrodczy, choć może się zagnieździć także na przykład w gałce ocznej. I mimo że jest w stanie dotknąć właściwie każdego, to rzeżączka u mężczyzn homoseksualnych – szczególnie tych młodych – występuje najczęściej.

Wielu chorych nie zauważa żadnych objawów. A jeśli już, to zarówno u kobiet, jak i mężczyzn należy do nich przede wszystkim pieczenie podczas oddawania moczu. Dodatkowo, panie mogą odczuwać ból bądź dyskomfort w okolicach podbrzusza oraz obfite miesiączki lub krwawienia pomiędzy nimi. Z kolei panowie są w stanie zauważyć ból jąder (nierzadko połączony z ich opuchlizną), a także nietypową wydzielinę z cewki moczowej.

Rzeżączka – leczenie

Rzeżączką można się zarazić podczas stosunku z osobą, która cierpi na tę chorobę albo na skutek korzystania ze wspólnych erotycznych zabawek, czy nawet… wspólnych ręczników i pościeli.

Żeby się przed tym uchronić, warto pamiętać m.in. o prezerwatywach oraz unikać przygodnego seksu z różnymi partnerami. I choć leczenie rzeżączki opiera się z reguły na kuracji antybiotykowej, dobrze jest tego po prostu uniknąć.

Gdzie kupić leki na rzeżączkę?

Problem pojawia się wtedy, gdy choroba ta przebiega bezobjawowo. Jeśli nie zostanie odpowiednio wcześnie wykryta, może doprowadzić do poważnych powikłań – niejednokrotnie niebezpiecznych dla ludzkiego zdrowia, a nawet i życia.

Leki na rzeżączkę bez recepty nie są dostępne. Można je jednak kupić chociażby w internetowych aptekach. Z tym, że każdy taki zakup powinno poprzedzić nie tylko wypełnienie odpowiedniego formularza w sieci, ale i wizyta u lekarza. Eksperci podkreślają: z tą chorobą nie ma żartów.

Warto się badać

Niezależnie od tego, że preparaty na rzeżączkę można łatwo dostać, warto wykluczyć jej występowanie. Pomagają w tym regularne badania kontrolne, ukierunkowane na wykrycie chorób roznoszonych drogą płciową. Pozwalają one – w dłuższej perspektywie – zaradzić między innymi niepłodności, zapaleniu wątroby czy opon mózgowych.

Oceń artykuł
[Total: 0 Average: 0]

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies (ciasteczek), zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Ok