Srebro koloidalne – kiedy się je stosuje?

Probiotyki dla dzieci
Listopad 7, 2018
Endometrioza – co należy o niej wiedzieć
Endometrioza – co należy o niej wiedzieć?
Kwiecień 25, 2019
Pokaż wszystkie

Srebro koloidalne posiada wiele pozytywnych właściwości antybakteryjnych, antywirusowych i przeciwgrzybicznych. Do niedawno stosowano je jedynie do użytku zewnętrznego, jednak ostatnimi czasy wiele osób zaczyna wykorzystać je również doustnie? Czy jest to bezpieczne i skuteczne rozwiązanie? Czy rzeczywiście srebro koloidalne jest remedium na wszystkie choroby, jak zdają się twierdzić specjaliści do medycyny alternatywnej?

Czym jest srebro koloidalne?

Srebro koloidalne bywa też nazywane nanosrebrem i kolargolem. Substancja ta wykorzystywana jest od dawna przy produkcji leków dermatologicznych i okulistycznych. Obecnie ten preparat to rozdrobnione cząsteczki srebra połączone z żelatyną lub białkiem.

O antybakteryjnych właściwościach srebra wiedzieli już starożytni, wykorzystując je w zwalczaniu wszelkiego rodzaju infekcji. Można znaleźć informacje, że stosowano je przy owrzodzeniach, odleżynach czy oparzeniach. Srebro było też umieszczane w pomieszczeniach, gdzie przechowywano żywność i wodę, by dłużej pozostawały świeże.

Jakie są właściwości srebra koloidalnego?

Współczesna medycyna czerpie pełnymi garściami z właściwości antybakteryjnych, antygrzybicznych i przeciwwirusowych srebra koloidalnego. Jeśli leczyliście kiedyś bakteryjne zapalenie spojówek, to z dużą dozą pewności stosowaliście krople lub maści do oczu ze srebrem koloidalnym.

Srebro koloidalne stosowane jest równie chętnie w dermatologii, np. w przypadku opatrunków na rany oparzeniowe, a także w przypadku w wielu innych ran, których gojenie jest utrudnione.

Również leczenie infekcji górnych dróg oddechowych jest znacznie prostsze dzięki zastosowaniu tej substancji. Warto również wspomnieć, że srebro jest bardzo popularnym składnikiem kosmetyków, takich kremy czy toniki do twarzy.

Picie srebra koloidalnego?

Czy jednak srebro koloidalne ma same zalety i zawsze można je bezpiecznie stosować? Z całą pewnością należy tu zaznaczyć, że srebro koloidalne jest bezpiecznym składnikiem leków i innych artykułów medycznych, ale tylko stosowanych zewnętrznie. Możliwe jest również ich stosowanie na błony śluzowe nosa lub gardła. Pod żadnym pozorem natomiast nie powinno się pić srebra koloidalnego. Niestety, w ostatnich latach na popularności zyskuje mit, jakoby srebro koloidalne było naturalnym antybiotykiem, który wzmacnia naszą odporność.

Nikomu jednak nie udało się potwierdzić takich właściwości srebra. Istnieje natomiast mnóstwo badań, które mówią o szkodliwości picia nanosrebra, a także takich, które jasno wskazują, że nadmierne stosowanie srebra koloidalnego doprowadza do gromadzenia się jonów srebra w narządach wewnętrznych. Może to doprowadzić do uszkodzenia naszego układu nerwowego,  a także podstawowych funkcji poznawczych. Warto również zaznaczyć, że srebro podczas dłuższego stosowania może wpływać negatywnie na płodność.

Powszechnie znaną chorobą jest również srebrzyca, która również spowodowana jest gromadzeniem się złogów srebra w naszym organizmie. Osoby, cierpiące na tę chorobę zmieniają kolor swojej skóry na sinoszary.

Warto więc pamiętać, że srebro koloidalne ma wiele właściwości, korzystnych dla naszego zdrowia, ale tylko wtedy, gdy stosujemy je z umiarem i nie dajemy się nabrać na mit jego właściwości przy stosowaniu doustnym.

Oceń artykuł
[Total: 0 Average: 0]

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania strony, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Zgadzam się