Antykoncepcja

Najlepsze środki antykoncepcyjne

Młodzi ludzie coraz wcześniej zaczynają współżycie. Wkraczają w świat intymnych doznań, chcą go poznawać, ale jednocześnie świadomi są możliwości nieplanowanego zajścia w ciążę. Osoby, które nie chcą lub nie są jeszcze na to gotowe na potomstwo stosują środki antykoncepcyjne. Zapobiegają one poczęciu i w większości są niemal 100% skuteczne.

Powodów odkładania decyzji o założeniu lub powiększeniu rodziny jest wiele. Zazwyczaj są to względy ekonomiczne lub zawodowe. Młode osoby stawiają na karierę i samodoskonalenie się, a myśl o dziecku odkładana jest na dalsze lata.

Antykoncepcja bez recepty

Na rynku dostępnych jest wiele środków służących zapobieganiu ciąży. Najważniejsze by antykoncepcja dostosowana była do indywidualnych potrzeb. Najlepsze środki antykoncepcyjne pomoże dobrać lekarz lub farmaceuta. Uwzględnia on przede wszystkim wiek, ogólny stan zdrowia pacjentki i jej predyspozycje. Środki antykoncepcyjne dla kobiet to m.in. tabletki, globulki, plastry antykoncepcyjne, wkładki domaciczne czy żele plemnikobójcze.

Konsultacji lekarza nie wymagają środki antykoncepcyjne bez recepty jak np. prezerwatywy. Są powszechnie dostępne nie tylko w aptekach, ale też wielu sklepach. Istnieje mnóstwo rodzajów, od klasycznych, po te, które zwiększają doznania i mają różne zapachy.

Spore grono kobiet decyduje się na tabletki antykoncepcyjne. Środki hormonalne wywołują wiele zmian w organizmie, dlatego ich zażywanie wymaga wcześniejszej wizyty ginekologicznej, odpowiedniego badania i kontroli lekarza. Tabletki antykoncepcyjne bez recepty nie są dostępne.

Skuteczna antykoncepcja

Środki antykoncepcyjne skuteczne są niemal w 100 %. Substancje zawarte w preparatach sprawnie niwelują plemniki w ciele kobiety, stymulują jajeczkowanie i chronią przez zapłodnieniem.

Należy mieć jednak na uwadze, że istnieją pewne czynniki osłabiające ich działanie. To przede wszystkim równoczesne zażywanie antybiotyków lub innych preparatów, które w połączeniu z substancją zawartą w antykoncepcji może zmniejszyć jej skuteczność. Dlatego konieczne są regularne konsultacje lekarskie, które pomogą wyeliminować ewentualne błędy.

Antykoncepcja po stosunku

Kiedy pigułka zawiodła, prezerwatywa pękła, albo w szale namiętności para zapomniała o zabezpieczeniu może okazać się, że doszło do zapłodnienia. Wtedy ostatnią deską ratunku są środki antykoncepcyjne po stosunku. Zaleca się najpierw kontakt z lekarzem, który przepisze odpowiedni środek „po”. Jednak antykoncepcja awaryjna bez recepty również jest dostępna.

Kobiety, które palą papierosy, lub są po 35. roku życia i z jakiś przyczyn nie mogą stosować klasycznej antykoncepcji hormonalnej, używają minipigułek. To tabletki antykoncepcyjne jednoskładnikowe, które choć mają mniejszą dawkę hormonów są równie skuteczne.

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania strony, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Zgadzam się