Choroby weneryczne

Choroby weneryczne – czym są i jak się ich ustrzec?

Apteka z tabletkami na choroby weneryczne

Stosunek płciowy to intymne doznania, przyjemność i bliskość. Wiele osób zapomina jednak o zagrożeniach jakie niesie za sobą kontakt cielesny. Jest wiele rodzajów infekcji przenoszonych właśnie drogą płciową. Niewykryte i nieleczone prowadzą do poważnych powikłań.

W ostatnim czasie zwiększa się na świecie liczba osób zarażonych chorobami wenerycznymi. Świadomość tego zagrożenia wciąż jest wśród społeczeństwa dość niska. Zarówno starsi jak i młodzi ludzie mają przeświadczenie, że ich to nie dotyczy. A to z kolei powoduje rozprzestrzenianie się chorób przenoszonych drogą płciową.

Choroby weneryczne – objawy

Osoby zarażone infekcją są tego bardzo często nieświadome. Na początku choroba może przebiegać wręcz bezobjawowo. Jak rozpoznać chorobę weneryczną? Do najczęstszych objawów, których nie można bagatelizować należą pieczenie, uporczywy swąd, nieprzyjemny zapach, gęste upławy, przebarwienia w okolicach narządów intymnych, a także ból. Infekcje bardzo szybko się rozwijają i rozprzestrzeniają. W przypadku podejrzeń należy bezzwłocznie skontaktować się z lekarzem i wykonać potrzebne badania.

Tego typu infekcjami mogą zarazić się kobiety, mężczyźni w różnym wieku uprawiający zarówno stosunek analny jak i oralny. Powodem przenoszenia chorób jest przede wszystkim brak zabezpieczeń w postaci np. prezerwatyw. Ryzyko zachorowań zwiększa również odbywanie stosunków płciowych z wieloma partnerami. Wysokie prawdopodobieństwo zachorowania występuje też u młodych dziewczyn, mają mniej odporny organizmach, w których ciągle zachodzą zmiany.

Rodzaje intymnych chorób

Wyróżniamy trzy rodzaje chorób przenoszonych drogą płciową: pasożytnicze, bakteryjne i wirusowe. Te ostatnie są najpoważniejsze i często nie do całkowitego wyleczenia. Wirusami, które najczęściej przenoszone są drogą płciową są kłykciny kończyste, HIV czy opryszczka. Łatwiejsze do wyleczenia są infekcje bakteryjne jak np. kiła, rzeżączka czy chlamydia, oraz infekcje pasożytnicze jak świeżb czy wszawica łonowa.

Jak się uchronić przez infekcją?

Niezwykle ważną rolę odgrywają rozwaga, higiena i regularne badania kontrolne. Wykrycie choroby wenerycznej we wczesnym stadium zwiększa szansę na wyleczenie. Długo nieleczone infekcje intymne mogą spowodować poważne komplikacje i problemy zdrowotne. Choroby weneryczne kobiece mogą doprowadzić nawet do niepłodności. Podobnie jest w przypadku płci przeciwnej. Choroby weneryczne męskie powodują problemy z erekcją.

Ocenie dostępnych jest wiele rodzajów antybiotyków i innych preparatów przeznaczonych do leczenia konkretnego rodzaju infekcji. Warto by leczeniu poddał się także partner. Niestety hamulcem bywa czasem wstyd. Są to dla niektórych krępujące tematy i dlatego zwlekają z wizytą u specjalisty. Jednak osoby szczególnie aktywne seksualnie powinny pamiętać o ryzyku zachorowania i profilaktycznych badaniach, bo to może czasem uratować im życie.

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania strony, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Zgadzam się